Aktuality

„Václave Havle, chybíš nám!“

Třicáté výročí první návštěvy prezidenta Václava Havla si dnes Olomoučané připomněli malou a deštivou vzpomínkou. Havla připomíná i srdce před Sloupem Nejsvětější Trojice, které vytvořili Milan a Václav Poliánovi.

„Jak zpívá Bob Dylan, Časy se mění. Před třiceti lety, přesně v tuto hodinu bylo toto náměstí zcela zaplněno lidmi, které pozdravil z balkonu čerstvý člen akademické obce prezident Havel,“ řekl emeritní rektor Josef Jařab před několika vytrvalci, kteří stáli v dešti.

Čestný doktorát mu ten den udělila Univerzita Palackého jako první v zemi. Podle Jařaba tehdy Havel upřednostnil olomouckou univerzitu před Univerzitou Karlovou. Protože mu to nabídla dříve a on držel slovo. Jak popsal, doktorát mu nabídl Jařab v únoru 1990, když jej doprovázel na cestě po USA a Kanadě, kde tato ocenění sbíral v každém velkém městě.

Jařab si Havla cenil. „Důstojně navazoval na prezidentství TGM, v čemž bohužel neměl následovníka,“ řekl o něm a zavzpomínal, že Havel pomáhal i univerzitě. „Spolu s Dobrovským, tehdejším ministrem obrany a pozdějším kancléřem, se zasloužil o to, že univerzita získala zbrojnici. Dnes je tam knihovna, ale i lavička Václava Havla,“ připomněl Jařab. „Václave Havle, chybíš nám!“ prohlásil.

Senátor Lumír Kantor se s Václavem Havlem setkal pouze jako běžný občan. Cení si ale jeho odkazu. „Měl sílu probrat občanskou společnost a vyburcovat věci, které se děly před 17. listopadem. Byl skromný a slušný, ale nebyl naivní, jak si někteří myslí,“ pronesl do deště Kantor. A připomněl Havlova poslední slova – Všechno dobře dopadne.

Posledním řečníkem na malé vzpomínce byl primátor Mirek Žbánek. „Nechci použít nějakou frázi, to nedělám ani při formálních projevech. Prošel jsem si celou řadu citátů Václava Havla a jako průsečík slovy a myšlenkami byla spousta otázek, jak by reagoval na dobu, kterou žijeme. Pamatuji si na citát, že politika by neměla mít roli estrády. Já jsem do ní vstoupil před sedmi lety, tedy v době, kdy politika byla do velké míry estrádou. Politika se zploštila na estrádu a show a přesvědčování PR agenturami místo přesvědčováním hlubokými myšlenkami a postoji. Jeho pohled na dnešní dobu mi chybí a v pracovně primátora je jeho názorům, myšlenkám i odkazu věnováno dost času při hodnocení dneška,“ uzavřel primátor Žbánek.

Celou slavnost orámovalo písničkářské vystoupení Lukáše Marečka. Na úvod to byla jedna z písní listopadu 1989 Modlitba pro Martu, na závěr stylově Purple Rain.