Aktuality

Sčítání lidu, domů a bytů po 100 letech bude hlavně online

Česko čeká nejmodernější sčítání lidu, domů a bytů, začne 27. března. Český statistický úřad jej startuje v roce, kdy od prvního prvorepublikového sčítání uplyne přesně 100 let. Jeho první fáze, která je připravena jako online, bude zcela bezkontaktní, a vzhledem k epidemické situaci i nejbezpečnější.

Likvidace nevzhledného zákoutí v ASO parku předznamenává jeho revitalizaci | Foto: Blanka Martinovská

Likvidace nevzhledného zákoutí v ASO parku předznamenává jeho revitalizaci

Zásadní proměna pro další kus veřejného prostoru v Olomouci. Velké úpravy čekají ASO park, první krok k jeho postupné revitalizaci už začal. Prostranství lemované ulicemi U Stadionu a Na Střelnici, které kdysi zdobila i stavba měšťanské střelnice, se postupně promění v důstojný prostor, jenž znovu doplní prstenec olomouckých historických parků.

Olomouc znovu pomůže profesionálním hasičům. Přispěje na nové termokamery | Foto: HZS Olomouckého kraje

Olomouc znovu pomůže profesionálním hasičům. Přispěje na nové termokamery

Spolupráce města Olomouce a profesionálů z Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje pokračuje. Městská rada včera schválila uvolnění dotace pro profesionální hasiče, za kterou nakoupí nové termokamery.

Investice v městských lesích, opravou projde cesta a dva mosty | Foto: Pavel Snášel

Investice v městských lesích, opravou projde cesta a dva mosty

Lesní cestu U Hájenky a dva mosty v Litovelském Pomoraví promění velké opravy. Radní už vybrali dodavatelskou firmu. Stavět se může začít už letos v létě.

Už v červnu se cykliské projedou po nové části cyklostezky podél Bystřičky | Foto: Blanka Martinovská

Už v červnu se cykliské projedou po nové části cyklostezky podél Bystřičky

Město začalo se stavbou další části Jantarové cyklostezky. Cyklisty povede podél řeky Bystřice z olomoucké městské části Hodolany do Bystrovan. Stroje i pracovníci stavební firmy už jsou na místě. Nová část cyklostezky vyřeší i nebezpečné přejíždění frekventované Hodolanské ulice v místě vyústění ulice U Ambulatoria.

Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát | Foto: Michal Folta

Městu se daří hospodaření s lesy. Dosvědčuje to i mezinárodní certifikát

I v kvalitě péče o lesy jsou mezi různými hospodáři rozdíly. Lesy města Olomouce, které se starají o rozsáhlé městské lesy, to dělají dobře. „Pěstování zdravých a odolných lesních porostů je v době klimatických změn mimořádně důležité. Například v lesním hospodářském celku Březové hospodaříme podle standardů certifikace The Forest Stewardship Council,“ říká hrdě primátor Olomouce Mirek Žbánek.

Před olomouckou radnicí vlaje vlajka pro Tibet | Foto: Michal Folta

Před olomouckou radnicí vlaje vlajka pro Tibet

Už dvacátý šestý rok vyvěšuje olomoucká radnice vždy 10. března tibetskou vlajku. Jako jedno z prvních měst v České republice se totiž Olomouc už v roce 1996 připojila k celosvětové iniciativě s názvem Vlajka pro Tibet.

Město zajistilo roušky a respirátory pro seniory i občany s nízkými příjmy | Foto: Shutterstock

Město zajistilo roušky a respirátory pro seniory i občany s nízkými příjmy

Město Olomouc se snaží ulehčit dopady koronavirové pandemie rovněž nízkopříjmovým spoluobčanům, ať už jde o příjemce dávek pomoci v hmotné nouzi v produktivním věku nebo seniory s nízkými důchody.

Slovanské gymnázium Olomouc pomáhá | Foto: Youtube SGO

Slovanské gymnázium Olomouc pomáhá

Studenti a učitelé česko-francouzské sekce Slovanského gymnázia Olomouc společně s neziskovou organizací Chermon vytvořili hudební klip na podporu zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc, kteří jsou v první linii péče o (nejen) covidové pacienty.

Růže sestřičkám jako poděkování za obětavou práci | Foto: Daniel Schulz

Růže sestřičkám jako poděkování za obětavou práci

Poděkovat v nelehké době květinami? V Olomouci určitě! Díky od města míří ke všem zdravotním sestřičkám v olomouckých nemocnicích, ve službách domácí zdravotní a hospicové péče a sestřičkám i pečovatelkám v sociálních službách. V podobě červených růží poděkování symbolicky putovalo v pátek 5. března do nemocnice, charity i do domova seniorů.