Aktuality

Olomouc představí veřejnosti strategii zeleně | Foto: Jan Andreáš

Olomouc představí veřejnosti strategii zeleně

V září se bude diskutovat o zeleni. Strategií zeleně a managementem údržby v Olomouci představí město veřejnosti. Ve středu 16. září v 17 hodin proběhne v Oranžérii ve Smetanových sadech debata s veřejností nad pořizovaným dokumentem. Napravit stav veřejných prostranství a přispět ke zlepšení životního prostředí v Olomouci si vedení města stanovilo jako jednu z priorit programového prohlášení na období 2018 – 2022.

Na místě nevyužitého plácku vzniklo zajímavé a neobvyklé herní hřiště | Foto: Michal Folta

Na místě nevyužitého plácku vzniklo zajímavé a neobvyklé herní hřiště

Vyasfaltovaný plácek, kdysi hřiště, které už nesplňovalo normy a tak si ho někteří začali plést s parkovištěm. Dnes místo, kde mohou děti hrát zajímavé hry a rozvíjet fantazii. Proměna veřejného prostoru v ulici Na Vozovce vedle železniční trati vzešla z diskuzí veřejnosti a jednoho dobrého nápadu.

Co dýcháme? Kvalitu ovzduší v Olomouci teď sledují odborníci i v rámci vědeckého projektu | Foto: Blanka Martinovská

Co dýcháme? Kvalitu ovzduší v Olomouci teď sledují odborníci i v rámci vědeckého projektu

Další krok k lepšímu životnímu prostředí udělalo město Olomouc ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). V areálu Střední školy polytechnické v Rooseveltově ulici přibyla vysoce funkční a citlivá měřicí technika. S její pomocí mohou odborníci získat přesná data a analyzovat, jaké zdroje znečištění ovlivňují ovzduší v Olomouci a jaká lze tedy případně učinit opatření ke zlepšení stavu.

Bleskové povodně napáchaly veliké škody. Olomouc postiženým obcím alespoň pomohla. Foto: HZS Olomouckého kraje

Olomouc pomohla postiženým obcím materiálně i finančním darem

Olomouc se přidala k pomoci obcím, zasaženým v červnu přívalovými dešti a náhlými povodněmi. Město nejprve poskytlo materiální i fyzickou pomoc s odklízením následků pohromy. Díky souhlasu zastupitelstva mohlo přidat také finanční dar ve výši 100 tisíc korun.

Olomouc je vzorem. Ministr Brabec ocenil spolupráci města s ekology | Foto: Michal Folta

Olomouc je vzorem. Ministr Brabec ocenil spolupráci města s ekology

Proměna upraveného koryta v původní přírodní řeku, lepší ochrana před povodněmi a hlavně unikátní a dlouhodobá spolupráce města s Agenturou ochrany přírody a krajiny. Ministr životního prostředí Richard Brabec při návštěvě Olomoucka chválil aktivity Olomouce v oblasti tvorby a ochrany životního prostředí. Ještě před tím ovšem musel zvládnout pěší cestu terénem Litovelského Pomoraví, plným komárů, k jednomu z ryze přírodních ramen řeky Moravy.

Pomozte vybrat, co se vzkáže budoucím generacím | Foto: Blanka Martinovská

Pomozte vybrat, co se vzkáže budoucím generacím

Co vzkážeme příštím generacím Olomoučanů? Jaké symboly dnešní doby uložíme do časové schránky? Pojďme se na tom společně dohodnout. Vzkaz a pozdrav z roku 2020 dostanou budoucí Olomoučané velmi pravděpodobně až za mnoho desítek let, mezitím bude ukrytý v konstrukci opravené špice radniční věže.

Na Dolním náměstí vyroste architektonická instalace | Zdroj: archiv Divadlo na cucky

Na Dolním náměstí vyroste architektonická instalace

Divadlo na cucky a Galerie XY připravily na léto otevřenou výzvu pro umělce, zaměřenou na problematiku sociální distance. V olomouckých ulicích se tak budou střídat tanečníci, divadelníci a třeba také architektonické instalace. První z nich bude mít vernisáž již v pátek 3. července od 16 hodin na Dolním náměstí.

Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova | Foto:archiv

Úklid ve městě pomáhají technickým službám zajišťovat lidé bez domova

Město, Charita Olomouc a Technické služby odstartovaly další část projektu, který vrací lidem bez domova příležitost pracovat. Podílejí se na úklidu a čištění chodníků ve městě. Nabídkou pracovních aktivit tak lidé bez domova dostávají šanci překonat bariéry, které jim zabraňují uplatnit se na trhu práce, získat nové zkušenosti a obnovit pracovní návyky.

Olomoucký 1/2Maraton 2019 | Foto: RunCzech

Olomoucký 1/2Maraton se poběží 11. října

Logistiky náročné období mají za sebou organizátoři atletického seriálu RunCzech, pořadatelé řady závodů, včetně Olomouckého 1/2Maratonu. Po řadě jednání byl odložen letošní Pražský maraton i půlmaratón. Závod v Olomouci ale proběhne, atleti se na start postaví 11. října.

Obyvatelé Lazců se zapojili do debaty o novém parku Na Dlouhé | Foto: Blanka Martinovská

Obyvatelé Lazců se zapojili do debaty o novém parku Na Dlouhé

Řadu nápadů i kreativních řešení přinesla veřejná diskuse k připravovanému parku na Lazcích. Volná plocha mezi ulicí Dlouhá a Mlýnským potokem se má proměnit ve zcela nový park. Obyvatelé Lazců a veřejnost se diskusí nad studií zapojili do projednávání jeho budoucí podoby. Akci organizoval Útvar hlavního architekta ve spolupráci s komisí městské části Lazce.