Ulice 1. máje

Historická tramvaj Evelína prověřila opravenou trať v ulici 1. máje

Tři hodiny vozila nadšené cestující nejkrásnější z olomouckých tramvají, motorový vůz číslo 223 jménem Evelína. Tramvaj z roku 1930 brázdila olomoucké ulice při příležitosti otevření modernizované trati v ulici 1. máje.

Bezplatné jízdy udělaly radost mnoha cestujícím, přičemž řada z nich ani nevěděla, že se mohou tramvajovým veteránem svézt zdarma. „Touto výjimečnou jízdou chceme zdůraznit, že právě skončila jedna z největších investičních akcí v oblasti dopravy, rekonstrukce ulice 1. máje, a současně poděkovat obyvatelům města za trpělivost, kterou během rekonstrukce a souvisejících dopravních uzavírek museli mít,“ uvedl náměstek primátora Filip Žáček, který pasažérům v tramvaji rozdával letáky o právě dokončené a zkolaudované stavbě i o bohaté historii olomoucké tramvajové dopravy. V rozdávání letáků mu sekundovali také ředitel Dopravního podniku města Olomouce Jaromír Machálek a předseda představenstva DPMO Jiří Kropáč.

Tramvaj s číslem 223 byla vyrobena roku 1930 v Ringhofferových závodech v Praze. Do roku 1974 byla v provozu v Praze, poté jezdila v Olomouci do roku 1984 jako technický vůz. V roce 2009 byla restaurována v Krnovských opravnách a strojírnách. V roce 1996 byl tento vůz Ministerstvem kultury ČR prohlášen za kulturní památku.