Aktuality

Mezi nejlepšími stavbami roku se prosadila i rekonstrukce ulice 8. května v Olomouci

Nejlepší stavby nebo rekonstrukce minulého roku soutěžily o cenu Stavba roku 2020 Olomouckého kraje. V šesti kategoriích uspěly tři stavby z Olomouce, mezi nimi také náročná rekonstrukce tramvajové trati v ulici 8. května. Ceny byly vyhlášeny v pátek 4. června za účasti hejtmana Josefa Suchánka, město Olomouc zastoupil investiční náměstek primátora Martin Major.

V kategorii objektů určených k bydlení zvítězil projekt Vila Park z Olomouce, nejzdařilejší rekonstrukcí je oprava hradu Helfštýn, uspěla novostavba Hemato – onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc, výrobní hala potravinářské firmy v Jeseníku a citlivá památková obnovy stavebně hodnotné vily na Lazcích. „Osobně mám velkou radost z různorodosti a pestrosti představených staveb. Dokládají, že v našem regionu žijí a pracují šikovní architekti i stavitelé, kteří do díla dávají nejen svůj um, ale často i kus svého srdce,“ uvedl hejtman Josef Suchánek.

„Statutární město Olomouc získalo hned dvě ceny v soutěži Stavba roku Olomouckého kraje. První místo jsme získali za rekonstrukci ulice 8. května a čestné uznání za obnovu věže a pláště naší radnice. Děkuji všem, kteří se na stavbách podíleli, zvláště pak Marku Drešrovi, vedoucímu odboru investic, který stavby řídí,“ uvedl náměstek Martin Major po předávání cen. U oceněné stavby šlo nejen o opravu staré tramvajové trati, ale o celkovou rekonstrukci komunikace, inženýrských sítí, kanalizace a dalších součástí ulice. Koleje byly do komunikace uloženy novou metodou tak, aby nezpůsobovaly žádné otřesy a tramvajový provoz byl tišší. Rekonstrukce stála celkově skoro 87 milionů korun. Porota ji v kategorii „stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské“ vybrala ze sedmi přihlášených projektů.

Do soutěže se letos přihlásilo více než třicet projektů z celého kraje, od rodinných domů až po dopravní nebo průmyslové stavby. O vítězích cen v pěti kategoriích rozhodla odborná porota a udělovala se rovněž cena hejtmana a několik čestných uznání.

Letošní ročník byl oproti jiným výjimečný – stejně jako ostatní oblasti veřejného života i Stavbu roku ovlivnila epidemie covid-19. Samotné hodnocení projektů tak probíhalo on-line.

Přehled udělených cen Stavba roku 2020 Olomouckého kraje:

 • TITUL Stavba roku 2020 Olomouckého kraje v kategorii Stavby určené k bydlení a rekreaci:
  VILA PARK Olomouc, etapa B
 • TITUL Stavba roku 2020 Olomouckého kraje v kategorii Stavby občanské vybavenosti a úpravy veřejných prostor:
  Fakultní nemocnice Olomouc, Hemato – onkologická klinika
 • TITUL Stavba roku 2020 Olomouckého kraje v kategorii Stavby dopravní, inženýrské a vodohospodářské:
  Tramvajová trať 8. května
 • TITUL Stavba roku 2020 Olomouckého kraje v kategorii Stavby technologické a pro průmysl a zemědělství:
  Hala „NATURFYT BIO“ Jeseník
 • TITUL Stavba roku 2020 Olomouckého kraje v kategorii Rekonstrukce a obnova:
  Muzeum Komenského v Přerově – záchrana a zpřístupnění paláce na hradě Helfštýn
 • CENA HEJTMANA OLOMOUCKÉHO KRAJE:
  Památková a stavební obnova vily Vladimíra a Heleny Müllerových, Olomouc- Lazce