Aktuality

Olomouc má nakročeno k titulům Historické město roku 2020 a Památka roku 2020

Že je Olomouc významné historické město, o tom není pochyb. Aby si však svou krásu udržela, je třeba o historický odkaz a památky náležitě pečovat. V Olomouci to děláme dobře, alespoň podle soudu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Olomouc totiž zvítězila v krajských kolech hned dvou soutěží, které Sdružení pořádá – Historické město roku 2020 a Památka roku 2020. Postupuje tak do dalších klání na celostátní úrovni.

V soutěži Historické město roku nyní Olomouc získala Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Olomouckém kraji za rok 2020 a postupuje do celostátního klání. Hodnotící komise se zaměřovala nejen na péči o kulturní památky, ale také na celkový přístup města k veřejnému prostoru, péči o obyvatele a návštěvníky města nebo prezentaci jednotlivých památek. Těch v olomoucké městské památkové rezervaci, která má rozlohu 86,79 hektaru, najdete přes 260.

V minulém roce byly dokončeny rekonstrukce hned několika významných olomouckých památek. „Už tento seznam dokládá, jak velký kus historie v Olomouci máme. Dokončila se velká oprava budovy radnice včetně opravy věže, restaurování tří kupolí v interiéru kostela sv. Michala, kovové prvky osvětlení ve freskovém sále Komenium, obnova vnějšího pláště kostela sv. Mořice, revitalizace kaple sv. Anny, restaurování jedné z kaplí v kostele Panny Marie Sněžné, obnova střešní krytiny nad bývalým kostelem sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu, restaurování kamenných prvků západní fasády na Arcibiskupském kněžském semináři, obnova fasády u dvou historických domů na Dolním náměstí, nový háv dostaly i erby a sluneční hodiny na radnici, restauroval se i interiér baziliky na svatém Kopečku,“ vyjmenovává náměstkyně pro kulturu Markéta Záleská. „Není toho málo, zabojujeme,“ dodává.

Všechny zmíněné rekonstrukce napomohly Olomouci k vítězství v krajském kole soutěže Historické město roku 2020. S velmi rozsáhlou rekonstrukcí radnice pak město uspělo v krajském kole soutěže Památka roku 2020. Nyní tedy bude muset obstát ještě mezi ostatními krajskými šampiony již v celostátních kolech.

Slavnostní vyhlášení se uskuteční v dubnu v Praze.