Aktuality

Zimní stadion v Olomouci dostane novou střechu. Začne tak jeho rekonstrukce

Rekonstrukce zimního stadionu v Olomouci začne příští rok. To je hlavní zpráva, která vyplývá z pondělního rozhodnutí členů městské rady. Ti se zabývali otázkou rekonstrukce střechy haly, v níž se kromě extraligového hokeje hraje také hokej mládežnický, amatérský a sledge-hokej, odehrává se zde krasobruslení či bruslení veřejnosti.

Letos v dubnu se uskutečnil stavebně technický průzkum střešní konstrukce Zimního stadionu v Olomouci. Autor průzkumu uvedl, že je možné střešní plášť využívat ještě do poloviny roku 2021 za podmínky provedení určitých dílčích oprav. Ty už byly zajištěny odborem cestovního ruchu, sportu a kultury. Pro provoz haly v dalších letech už ovšem muselo vedení města zvolit jasné řešení. „Chtěli jsme, aby to bylo řešení koncepční a přitom realistické,“ konstatoval primátor Mirek Žbánek.

Odbor investic proto připravil pro radní tři varianty řešení stavu střechy. Nejlevnější z nich, za celkem asi 30 milionů korun, počítá s opravou a hlavním materiálem dřevem. Šlo by ovšem o provizorní řešení, protože s takto opravenou střechou by nemohla následně pokračovat rekonstrukce dle původního projektu Multifukční haly Olomouc architekta Roberta Štefky. Naopak nejdražší varianta, která počítá nejen s rekonstrukcí, ale i se zvednutím celé střechy, by stála podle podkladů přibližně 102 miliony korun. Náklady totiž zvyšuje nutnost vyřešit nově nakládání s dešťovou vodou a vybudování rezervoárů.

Kompromisní třetí možnost počítá s tím, že by nová střecha byla vytvořena z trvanlivějšího materiálu, než je dřevo. Jako vhodné z pohledu ceny, kvality i rychlosti provedení bylo navrženo využití trapézového plechu s minimální minerální izolací pro kotvení hydroizolace. Toto řešení by umožňovalo v budoucnu i navýšení tepelné izolace a hlavně umožní pokračování rekonstrukce stadionu podle původního projektu. Doba realizace by se poměrně zkrátila vzhledem k možnostem jednodušší montáže do zhruba tří měsíců. Tato varianta bude stát necelých 60 milionů korun. Právě toto řešení získalo nakonec v radě města největší podporu.

„Důkladně jsme se zabývali všemi variantami, promýšleli jsme jak budoucnost zimního stadionu, tak i situaci rozpočtu města, a nakonec jsme se přiklonili k variantě rekonstrukce střechy pomocí trapézového plechu. Klíčové pro mne je, že tento krok je vlastně začátkem rekonstrukce stadionu a umožní pokračování podle projektu multifunkční haly,“ zdůraznil primátor Mirek Žbánek. „Hledali jsme i takové řešení, které co nejméně omezí fungování haly a sportovních klubů, které se bez ní neobejdou, samozřejmě včetně extraligových hokejistů,“ doplnil investiční náměstek Martin Major.

Realizační projekt změny opravy střechy by byl dokončen letos v listopadu. Pokud půjde vše dle předpokladů, v dubnu 2021 by se mohlo přistoupit k realizaci. Po nynějším rozhodnutí rady města už budou zahájeny projekční práce.

Schválený krok je v souladu s myšlenkou postupovat při rekonstrukci haly po etapách. Současně se připravuje i výstavba druhé ledové plochy podle platného územního rozhodnutí. Pokud jde o projektovou dokumentaci celkové rekonstrukce haly, ta je dosud na stavebním úřadě, protože musela být opakovaně doplňována kvůli změnám legislativy a požadavkům dotčených orgánů státní správy. Mimochodem, dokladem o měnících se podmínkách byl i požadavek na nové osvětlení, aby se vůbec mohla v Olomouci v příští sezoně hrát extraliga. Proto byla před pár týdny dokončena instalace nového osvětlení v hodnotě cca 5 milionů korun, byť původně byl tento krok logicky plánován až po rekonstrukci střechy. Technologie, použitá při instalaci osvětlení, byla proto zvolena tak, aby při chystané rekonstrukci střechy umožnila snadné odpojení a následně zase navrácení nových světel.