Aktuality

Věž radnice je opět celá, vrátila se její nejvyšší část

Nejvyšší díl věže olomoucké radnice je zpět. Obří jeřáb vrátil dnes na své místo její špičku, tzv. hrotnici. Radnice v Olomouci se tak může po necelých dvou letech od začátku rekonstrukce věže znovu pyšnit svou původní výškou 75 metrů. Tu historická budova získala po přestavbě v letech 1601 až 1607.

Vynesení hrotnice si vyžádalo více než šest hodin náročných prací, které uprostřed turistické sezony vzbudily na Horním náměstí i nevšední podívanou. Nejvyšší díl věže bylo totiž nutné přesně vyvážit, aby ji jeřáb mohl vynést do potřebné výšky. Celá hrotnice měří téměř sedmnáct metrů a váží bezmála osm tun. Ve své konstrukci má uloženy i tři zaletované kovové tubusy s historickými dokumenty a s odkazem současné doby příštím generacím.

Po usazení špičky věže se tak centrem Olomouce rozezněl i potlesk. „Byla to napínavá podívaná, kterou přihlížející veřejnost náležitě hlasitě ohodnotila. Potlesk patřil všem pracovníkům stavby, kteří se na vynesení špičky podíleli. Jsem rád, že se tato technicky náročná akce odehrála bez potíží a věž je opět pohromadě,“ ocenil primátor Mirek Žbánek.

Střední část špice věže, na kterou se dnes hrotnici podařilo usadit, vyzvedl jeřáb před pár týdny. Celá původní radniční věž byla snesena na začátku rekonstrukce, která se začala psát v říjnu 2018. Od té doby jednotlivé části věže tesaři a klempíři renovovali. V případě špice věže i hrotnice vytvářeli přímo na ploše před orlojem jejich přesné repliky. „Šlo o generální opravu dřevěné konstrukce hlavní radniční věže včetně veškeré výměny oplechování. Náročná renovace věže je součástí celkové rekonstrukce radnice, kdy stavební práce znamenaly také opravu celé fasády, opravu obou venkovních schodišť, výměnu a doplnění kamenných soklů i restaurování kamenických, kovářských, truhlářských a klempířských prvků. Celkové náklady si tak ve finále vyžádají částku přes 57 milionů korun,“ objasnil investiční náměstek primátora Martin Major.

Po dnešním usazení nejvyšší části věže budou práce tesařů, klempířů a hlavně kameníků ještě pokračovat. Celá rekonstrukce má být u konce letos v září.