Aktuality

Teplejší kabát pro bytové domy na Povelu a Nových Sadech

Výrazné úspory nákladů za energie přinese zateplení bytových domů v ulicích Peškova a Handkeho v Olomouci. Město realizuje další etapu energeticky úsporných opatření za téměř dvě desítky milionů korun.

Stavební práce, které zaručí úspory energií, spočívají v zateplení vnějšího pláště bytových domů, výměně oken, dveří nebo zateplení střech. Snižovat energetickou náročnost budov a efektivněji využívat energii je i cílem Energetické politiky města Olomouce. „Zateplováním bytových domů snižujeme náklady na vytápění, šetříme za energii a nájemcům zvyšujeme komfort bydlení. Energeticky úsporná opatření získávají navíc v době, kdy jsme svědky klimatických změn, na stále větším významu,“ je přesvědčen primátor Mirek Žbánek.

Zhruba v polovině letošního května se tak díky rozhodnutí radních rozběhnou stavební práce na domě v Peškově ulici na Povelu. „Vysoutěžili jsme veřejnou zakázku a na posledním jednání rady vybrali vítězného zhotovitele, který předložil nejvýhodnější nabídku. Předpokládané náklady investice jsou 7,4 milionu korun,“ oznámil náměstek primátora Matouš Pelikán. Dům s šestapadesáti byty, který je ve společném vlastnictví města a Družstva Olomouc, Jižní, tak čeká v následujících pěti měsících kompletní zateplení, výměna oken a vchodových dveří.

Naopak u devítipodlažního panelového domu se čtyřiadvaceti byty v Handkeho ulici na Nových Sadech, kde vyrostlo lešení už loni v listopadu, se stavební práce blíží k závěru. „Termín dokončení je 31. května. Kromě výměny oken a zateplení domu včetně jeho střechy, znamenaly práce i kompletní opravu balkónů,“ popsal náměstek Pelikán. Celkové náklady přišly na 10,3 milionu korun. Na tuto investici se podařilo městu získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 3,6 mil.Kč.

O přibližně devět stovek městských bytů se stará Správa nemovitostí Olomouc „Investovat do rekonstrukcí městského bytového fondu je nezbytné a při plánování rekonstrukcí preferujeme domy s pečovatelskou službou a bezbariérové byty. Právě dům v Handkeho ulici byl poslední ze sedmnácti domů s pečovatelskou službou, kde ještě zateplení chybělo,“ objasnil primátor Žbánek.