Aktuality

Kontrolní den v Moravském divadle: nové propadlo a více místa pro první řadu

Prázdninové práce v Moravském divadle už vyhlížejí cílovou rovinku, od září budou mít herci a technici na jevišti nové propadlo a diváci v první řadě více místa pro nohy.

Dnešní kontrolní den umožnil vedení města seznámit se s postupem prací. „Přesvědčili jsme se o tom, že termín dokončení stavebních prací včetně montáže technologií je reálný a nijak neohrozí zahájení nové divadelní sezony,“ uvedl primátor Staněk. Statutární město financuje prázdninové opravy už několik roků. „V minulých letech to byla modernizace foyeru, výměna sedadel nebo divácká galerie,“ připomněl primátor Staněk.

Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště. „Tou nejvýznamnější je rekonstrukce zvedaného stolu jeviště neboli propadla. Došlo k vytvoření nového betonového podloží. Nové propadlo usnadní pracovníkům jevištní techniky stavbu scény a kulis. Do jisté míry odpadne stavba z praktikáblů, protože propadlo buď zajede dolů, jak je potřeba, anebo vyjede až do výšky dvou metrů nahoru, čímž může nahradit jevištní stavbu na ploše jeviště,“ popsal ředitel divadla Pavel Hekela.

V mantinelu orchestřiště, který po výměně sedadel ubíral divákům v první řadě místo pro nohy, byly letos původní dřevěné trámy nahrazeny železnými profily o stejné nosnosti. Jsou užší a díky tomu se prostor v první řadě zvětšil.

Statutární město Olomouc, které je zřizovatelem divadla, vyčleňuje na letní opravy ze svého rozpočtu pravidelně milionové částky. „Konkrétně letos je to pět milionů korun. Dalších pět set tisíc přidalo divadlo ze svého rozpočtu na statické úpravy stropu orchestřiště. Navazuje tak na rozsáhlou rekonstrukci hlediště v minulém roce,“ řekl investiční náměstek primátora Filip Žáček.

Do konce srpna bude mít jeviště také nový nátěr podlahy, v provazišti se objeví nová lana a generální opravy budou mít za sebou i hudební nástroje.

Do nové sezony vstoupí Moravské divadlo tradičně galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony. Slavnostní zahájení sezony se uskuteční v neděli 2. září v 19 hodin.