Aktuality

Sál Komenium čekají další tři etapy restaurování, tělocvičnou už nebude

Dodavatelem druhé, třetí a čtvrté etapy restaurátorských prací sálu Komenium ve Fakultní základní škole 8. května bude opět sdružení restaurátorů v čele s Radomírem Surmou. Záměrem restaurování sálu je uvedení do stavu, který by důstojně reprezentoval svoji původní podobu.

„Ve druhé etapě se bude restaurovat balkónová zadní zeď, balkonový pohled a zábradlí, ve třetí průčelí a zeď průčelí pod okny a ve čtvrté etapě zeď vlevo bez oken,“ popsal primátor Antonín Staněk.

Ani poté nebude vše dokončeno. Restaurování je rozděleno do osmi etap, zbývat budou například malované dveře nebo repliky světel a kovových mříží. „To budou jen dílčí zásahy, proto už po čtvrté etapě chceme sál otevřít pro veřejnost. Zároveň nepředpokládáme, že by se tam vrátila tělocvična,“ ujistil primátor.

Vloni byl v sále restaurován povrch stěny s okny, která je při jeho vstupu vpravo od dveří s plochou 130 metrů čtverečních. Podle náměstka primátora Pavla Urbáška by čtvrtá etapa měla skončit 30. září letošního roku. Všechny tři etapy současných restaurátorských prací si vyžádají náklady ve výši tří milionů korun.

Slavnostní sál v budově, která vznikla v letech 1873 až 1875, je na všech stěnách i na stropě vyzdoben ve stylu neorenesančního dekorativismu s prvky barokního iluzionismu.