Aktuality

Primátor Mirek Žbánek v online chatu se čtenáři Olomouckého Deníku | Foto: Michal Folta

Tramvajová trať: Olomoučany zajímá parkování, harmonogram i změny v MHD

Skoro tři desítky dotazů zodpověděl v pátek 26. února primátor Mirek Žbánek v online chatu se čtenáři Olomouckého Deníku. Do chatu se zapojilo dvacet čtenářů, z nichž někteří položili více dotazů. Otázky se týkaly hlavně tří témat – organizace stavby, kapacity parkovacích stání během a po dokončení stavby a změny v intervalech MHD na Nových sadech. Jiné dotazy se týkaly tramvajové dopravy obecně. Primátor odpověděl každému tazateli, i když je zřejmé, že část odpovědí se bude upřesňovat teprve v průběhu stavby podle aktuální situace.

Tramvajová trať na Nové Sady: už od pondělí začíná stavba druhé etapy | Vizualizace: Stavoprojekt

Tramvajová trať na Nové Sady: už od pondělí začíná stavba druhé etapy

V prosinci roku 2013 se svezli první cestující tramvají na Nové Sady. Zatím jen po Trnkovu ulici, což platí až dodneška. Příští týden začíná stavba druhé etapy trati, která tramvaje dovede přes Zikovu na Schweitzerovu ulici. Touto novou tratí se třemi zastávkami a délkou 1200 metrů se poprvé svezeme na podzim roku 2022.

Vodopád v Bezručových sadech bude! Pomůže i velký sponzorský dar Sigmy | Foto: archiv

Vodopád v Bezručových sadech bude! Pomůže i velký sponzorský dar Sigmy

Obnovení historického vodního prvku, vodopádu na hradbách v Bezručových sadech, se blíží. Radní už schválili uzavření smlouvy o zhotovení vodopádu. „Chtěl bych zdůraznit, že nám v tomto rozhodnutí pomohla i velkorysá vstřícnost dodavatele technologie, který městu daruje kompletní čerpadlo v hodnotě více než půl milionu korun,“ komentuje rozhodnutí předkladatel návrhu, investiční náměstek primátora Martin Major. Tímto darem se chce prezentovat společnost Sigma Group, která původní vodopád před 56 lety vytvořila.

Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům | Foto: archiv TSMO

Technické služby testují nové kontejnery na odpad a radí, jak se bránit hlodavcům

Nový typ kontejnerů na komunální odpad začaly ve městě testovat technické služby. Velkoobjemové nádoby mají nově na čelní straně umístěný nášlapný systém. Umožňují snadnou manipulaci a samozavíratelný systém brání přístupu nežádoucích hlodavců. První kontejnery jsou na zkoušku v ulicích Voskovcova a Janského.

Plníme programové prohlášení rady města 2018–2020: První poločas | Foto: Pavel Snášel

Nová brožura: veřejná kontrola, jak rada města plní programové prohlášení

Zhodnotit a poměřit dosavadní práci nynějšího vedení města v polovině funkčního období. Takový je cíl brožury, která v těchto dnech v Olomouci vychází a je k dispozici veřejnosti. Srovnání programového prohlášení rady města se současnou realitou je asi nejobjektivnější možností, jak práci dnešního vedení města zhodnotit. Na 122 stranách je rozebrána kapitola po kapitole a pokryta celá šíře působnosti olomoucké radnice. Je určena nejen pro obyvatele Olomouce; dostanou ji například jednotliví ministři a mnohé další veřejné instituce, s nimiž Olomouc dlouhodobě spolupracuje.

Veřejné zakázky transparentně, město zveřejnilo plán na rok 2021 | Foto: Shutterstock

Veřejné zakázky transparentně, město zveřejnilo plán na rok 2021

Město Olomouc zveřejnilo plán veřejných zakázek pro letošní rok. Seznam nejvýznamnějších zakázek zadávaných městem, případně jím zřizovanými organizacemi, je možné nově přehledně dohledat na městském webu v rubrice „Podnikatelé“ nebo pod informacemi odboru investic. Vedení města tímto krokem naplnilo další bod svého programového prohlášení v oblasti transparentnosti.

Nová metodika radí, jak označovat provozovny v městské památkové rezervaci

Jak dobře a vkusně označit provozovnu v městské památkové rezervaci nebo kam umístit reklamní poutač, s tím bude vlastníkům nemovitostí či provozovatelům nově radit metodika vydaná útvarem hlavního architekta. Ve spolupráci s orgány památkové péče sestavili pracovníci odboru strategie a řízení přehledný návod, jak postupovat při plánování změny vzhledu nemovitosti. Od příštího roku by mohly majitelům či nájemcům provozoven pomoci také dotace právě na pořízení nového návrhu i následnou instalaci.

Další most na Masarykově třídě projde opravou | Foto: Google Maps

Další most na Masarykově třídě projde opravou

Další most na Masarykově třídě čeká rekonstrukce. Náročnou opravou projde tentokrát most přes řeku Bystřici. Radní už vybrali zhotovitele, stavět se začne na konci března.

Olomouc z radniční věže | Foto: Jan Andreáš

Olomouc má nakročeno k titulům Historické město roku 2020 a Památka roku 2020

Že je Olomouc významné historické město, o tom není pochyb. Aby si však svou krásu udržela, je třeba o historický odkaz a památky náležitě pečovat. V Olomouci to děláme dobře, alespoň podle soudu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Olomouc totiž zvítězila v krajských kolech hned dvou soutěží, které Sdružení pořádá – Historické město roku 2020 a Památka roku 2020. Postupuje tak do dalších klání na celostátní úrovni.

Stavba nového mostu pokračuje, příští týden začne betonáž mostovky | Foto: Blanka Martinovská

Stavba nového mostu pokračuje, už brzy začne betonáž mostovky

AKTUALIZOVÁNO Konstrukce první poloviny mostu na Masarykově třídě je usazena na pilířích a má již téměř dokončené bednění a výztuže. „Během týdne by měla začít betonáž mostu a od dubna by po této polovině nového mostu měli chodit chodci. Rychlost práce teď záleží také na přízni počasí,“ popsal hlavní sdělení z pátečního kontrolního dne na stavbě protipovodňových opatření investiční náměstek primátora Martin Major. Zástupci města dnes ráno prošli s představiteli Povodí Moravy, s.p., a zhotovitele velkou část staveniště.