Aktuality

Jantarová cyklostezka propojí Bystročice s Nedvězím | Foto: Jan Andreáš

Jantarová cyklostezka propojí Bystročice s Nedvězím. Finance zajistí Olomouc a Bystročice

Obec Bystročice a nedaleko ležící městskou část Olomouce Nedvězí má brzy propojit nová cyklostezka. Město Olomouc a obec Bystročice tuto akci společně financují i společně hledají firmu, která stezku postaví. Projekt odpovídá olomouckému cyklogenerelu. Stavba cyklostezky by mohla začít v letních měsících, termín dokončení se předpokládá do konce letošního roku.

Oprava fasády a hlavní věže začíná, kolem radnice už vyrůstá plot. Budou i sluneční hodiny | Foto: Pavel Snášel

Oprava fasády a hlavní věže začíná, kolem radnice už vyrůstá plot. Budou i sluneční hodiny

Stavební ruch bude téměř celý tento rok kulisou historické budovy olomoucké radnice. Poté, kdy byla v minulých dvou letech rekonstruována střešní konstrukce, krytina a menší věžičky, čekají letos obdobně důkladné opravy i fasádu včetně všech kamenných, klempířských, truhlářských a kovářských prvků, a také hlavní radniční věž. Část specializovaných řemeslnických prací uvidí lidé přímo na náměstí.

Olomouc chce dostat své velké projekty do Národního investičního plánu | Foto: Hana Uram

Olomouc chce dostat své velké projekty do Národního investičního plánu

O projektech, které mohou posunout Olomouc výrazně dopředu, a zejména o jejich podpoře ze strany státu i Evropské unie jednal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou primátor Mirek Žbánek. „Zajímalo nás, s jakými prioritami půjde ministerstvo do jednání s evropskou komisí ve věci nového plánovacího období a chtěli jsme také zdůraznit náš zájem na zapojení olomouckých projektů do Národního investičního plánu 2030,“ vysvětlil hlavní motivy cesty do Prahy primátor Žbánek.

Město opraví výhybky, mosty i chodníky | Foto: Pavel Snášel

Město opraví výhybky, mosty i chodníky

Padesát milionů korun vyčlenilo zastupitelstvo pro letošní rok na opravy komunikací v Olomouci. Z toho je 30 milionů určeno na údržbu a opravy realizované prostřednictvím Technických služeb a 20 milionů na „velké opravy“ zadané odborem dopravy a územního rozvoje.

Černovír

Město postaví a obnoví další hřiště a sportoviště, těšit se mohou děti i teenageři

Více než dva miliony korun letos míří na stavbu zcela nových nebo obnovu stávajících olomouckých dětských hřišť a sportovišť. Malé i odrostlejší děti si užijí nové venkovní plochy s atraktivními herními prvky, teenageři se mohou těšit na moderní sportoviště.

Oprava historické fasády radnice a radniční věže se blíží, město při ní výrazně ušetří | Foto: Jan Andreáš

Oprava historické fasády radnice a radniční věže se blíží, město při ní výrazně ušetří

Novou fasádu včetně obnovy historických prvků dostane budova olomoucké radnice a radniční věže. Město přitom i ušetří. Díky veřejné soutěži se totiž podařilo vyjednat i výrazně nižší cenu, než s jakou se původně počítalo.

Radnice chystá velkou rekonstrukci Erenburgovy ulice | Zdroj: Google Maps

Radnice chystá velkou rekonstrukci Erenburgovy ulice

Veřejnou zakázku na velkou rekonstrukci ulice Erenburgova připravuje město Olomouc. Radní na pondělním jednání vzali na vědomí informaci o stavu příprav zadávacího řízení. Rada rovněž schválila složení komise, která bude posuzovat  a hodnotit nabídky dodavatelů.

Slavnostnímu sálu Komenia se vrátila jeho původní krása z konce 19. století | Foto: Blanka Martinovská

Slavnostnímu sálu Komenia se vrátila jeho původní krása z konce 19. století

Do finále se po dvou a půl letech dostává obnova unikátní freskového sálu, který je součástí Fakultní základní školy Komenium v Olomouci. Náročnou a přitom mimořádně citlivou prací restaurátorského týmu pod vedením Radomíra Surmy už prošel strop i všechny stěny nádherného sálu, opravená je i podlaha. Restaurátory zde sice čeká ještě několik jednotlivostí, nicméně už nyní může být sál otevřen pro veřejnost.

Ulici v Nedvězí proměnila rekonstrukce | Foto: Radka Štědrá

Ulici v Nedvězí proměnila rekonstrukce

Obyvatelé olomoucké městské části Nedvězí si mohou oddechnout od hluku stavebních strojů a začít využívat novou Rybniční ulici. Tu proměnila náročná téměř čtyřměsíční rekonstrukce. Výsledkem je nová komunikace, chodníky a infrastruktura.

Hřbitov na Nové Ulici bude mít nové oplocení a z části se stane parkem

Hřbitov v městské části Nová Ulice se z části promění v park. První etapa jeho revitalizace už začala, město přijde na 6 milionů korun.