Aktuality

Památník osvobození Rudou armádou bude mít důstojnější okolí | © Blanka Martinovská

Památník osvobození Rudou armádou bude mít důstojnější okolí

Ještě v letošním roce se dočká další fáze oprav památník osvobození Rudou armádou v sousedství Havlíčkovy ulice na okraji Čechových sadů. Stavební práce za více než 3,5 milionu korun se budou tentokrát týkat obnovy okolí památníku.

Vizualizace: Ječmínkova

Olomoucké děti budou mít čtyři nová hřiště

Čtyři dětská hřiště v souhrnné hodnotě 2,4 milionu korun budou od léta sloužit olomouckým dětem. Tři z nich procházejí modernizací a budou dokončena v červnu, jedno zcela nové budou děti využívat od července.

Město pomůže Floře dokončit opravu vzácné historické oranžerie | © Blanka Martinovská

Město pomůže Floře dokončit opravu vzácné historické oranžerie

Už od roku 2015 postupně probíhá náročná rekonstrukce výjimečného objektu, který je dokladem parkové architektury 19. století. Letos bude oprava dokončena a historická oranžerie se stane chloubou olomouckých Smetanových sadů. V nejbližších měsících bude pokračovat poslední část prací, se kterými výstavišti finančně pomůže i město Olomouc.

Jihoslovanské mauzoleum čeká další část oprav | © archiv MMOl

Jihoslovanské mauzoleum čeká další část oprav

Exteriér a interiér kaple mauzolea jihoslovanských vojínů projde rekonstrukcí v rámci další fáze oprav památníku v Bezručových sadech. Rozhodli o tom olomoučtí radní. Stavební práce se rozběhnou v letošním roce a pokračovat budou do podzimu 2019. Celkové náklady opravy předpokládají částku 5,5 milionu korun. Oprava Jihoslovanského mauzolea je největší, i když zdaleka ne jedinou opravou pietních míst na území města Olomouce.

Město spolu s Dopravním podnikem opraví trať i podchod v Brněnské ulici | © Jan Andreáš

Město spolu s Dopravním podnikem opraví trať i podchod v Brněnské ulici

Další významnou společnou investici do dopravní infrastruktury teď chystá město Olomouc a Dopravní podnik města Olomouce. Jejím cílem je rekonstruovat tramvajovou trať na Brněnské ulici a současně investovat i do jednoho ze dvou podchodů, které vedou pod frekventovanou silnicí k Fakultní nemocnici Olomouc.

Kalahari otevírá bránu veřejnosti | © archiv Zoo Olomouc

Kalahari otevírá bránu veřejnosti

Dlouho očekávaná chvíle slavnostního otevření afrického pavilonu KALAHARI pro veřejnost je tady. V průběhu dubna obsadila zvířata své ubikace, kde bylo třeba jim poskytnout trochu času na zabydlení. Zároveň jsme tím získali možnost dořešit případné nedostatky, které naši svěřenci odhalili a upravit je podle potřeby.

Primátor a náměstci zkontrolovali postup prací na budovách školky a azylového domu v Holečkově ulici | © Blanka Martinovská

Primátor a náměstci zkontrolovali postup prací na budovách školky a azylového domu v Holečkově ulici

Bezproblémový postup stavebních prací byl hlavním námětem dnešního kontrolního dne v Mateřské škole Holečkova a sousedním azylovém domě pro ženy a matky s dětmi. Primátora Antonína Staňka doprovázeli investiční náměstek Filip Žáček a náměstek Ladislav Šnevajs.

Věžička se vrátila na střechu. Září teď novotou | © Blanka Martinovská

Věžička se vrátila na střechu. Září teď novotou

Deset, devět, osm, sedm… odpočítávaly přihlížející děti okamžik, kdy dosedne horní část věžičky o hmotnosti půl tuny na své místo na střeše radnice. Těsně před jedenáctou hodinou se tak stalo. Jeřábník těžké břemeno nastavil na správné místo a pohotoví řemeslníci jej připevnili k dolní části věžičky, která byla na střechu usazena zhruba o hodinu dříve.

Základní škola Svatoplukova má nové dílny, oddělení pro družinu i třídy pro mateřskou školu | © Blanka Martinovská

Základní škola Svatoplukova má nové dílny, oddělení pro družinu i třídy pro mateřskou školu

Slavnostně dnes byly otevřeny nově vybudované či zrekonstruované prostory v budově Základní a mateřské školy Svatoplukova v Olomouci - Řepčíně. Kromě školních dílen, družiny či nových tříd mateřské školy zde našla zbrusu nové zázemí i řepčínská komise městské části nebo vznikající klub seniorů. Celkové náklady na stavební práce a nové vybavení činily zhruba 14 milionů korun.

Holici a Nový Svět propojí nová cyklostezka | © Blanka Martinovská

Holici a Nový Svět propojí nová cyklostezka

Už na konci letošního srpna propojí dvě olomoucké městské části zbrusu nová cyklostezka. Trasa spojující Holici a Nový Svět překoná i hlavní železniční trať ve směru z Olomouce na Přerov.