Aktuality

Město plánuje opravit všechny lavičky. Pomůže i systém na hlášení závad | Foto: Daniel Schulz

Město plánuje opravit všechny lavičky. Pomůže i systém na hlášení závad

Rozbité, poškozené, znečištěné. I takové lavičky se bohužel v Olomouci ještě stále nacházejí. Město se průběžně stará o téměř 1 500 laviček, které má ve svém vlastnictví. Během jara příštího roku chce všechny opravit. Pomoci hlásit ty poškozené mohou nyní i občané.

K hlášení závad nově slouží speciální web

Chybějící dlaždice na chodníku, pouliční lampa, která nesvítí, rozbitá lavička, výmol na silnici nebo třeba černá skládka. To vše jsou věci, kterých si ve městě možná občas všimnete a rozčílí vás. Ale víte, že jejich náprava je velmi jednoduchá? Stačí objevenou závadu nahlásit Technickým službám města Olomouce, které se postarají o rychlé řešení. Nově k tomu slouží systém Hlášení závad, pro který jsme zřídili speciální microsite hlaseni.olomouc.eu.

Nové stromy v Masarykově ulici? | Foto: Blanka Martinovská

Nové stromy v Masarykově ulici? Výsadbu akátů zastavily síťové kabely v zemi, ke kterým se zatím nikdo nehlásí

Třináct nových akátů mělo zkrášlit jeden z hlavních městských bulvárů v Olomouci. Na Masarykově třídě město zahájilo postupnou obnovu veřejné zeleně. Stromořadí mělo od letošního listopadu začít vyrůstat v zeleném pásu po levé straně Masarykovy ulice ve směru do centra. O návrat zeleně na jednu z nejdůležitějších tříd Olomouce město usiluje dlouhodobě a nechalo kvůli tomu pořídit studii obnovy zeleně, která počítá s několika variantami řešení.

Ulice 8. května bude v prosinci dokončená. Za pár týdnů mohou začít jezdit tramvaje | Foto: Václav Vežranovský

Ulice 8. května bude v prosinci dokončená. Za pár týdnů mohou začít jezdit tramvaje

Potvrzeno. Rekonstrukce ulice 8. května v centru Olomouce by měla skončit za necelých šest týdnů. Ačkoliv se stavební firma od začátku opakovaně potýkala s problémy kvůli koronaviru, vzkázala teď, že na začátku prosince mohou na koleje vyrazit první tramvaje, tak jak bylo slíbeno. Tramvaje budou nyní jezdit jen na Žižkovo náměstí a zpět.

U Stadionu - stav po rekonstrukci | Foto: Blanka Martinovská

Nová parkovací místa a zóna 30 v ulici U Stadionu

Nezpevněná a často blátivá plocha podél ulice U Stadionu nedaleko centra se proměnila. Město zde dokončilo stavební práce. Výsledkem je kromě nových parkovacích míst i opravená část silnice. Lokalita je navíc nově řešena jako zóna 30.

Foto: Archiv Výstaviště Flora Olomouc

Nové trvalkové záhony na Rudolfově aleji potěší obyvatele Olomouce i drobné živočichy a hmyz

Během letošního podzimu prochází stávající záhony na Rudolfově aleji ve Smetanových sadech kompletní rekonstrukcí. Obyvatelé Olomouce se mohou těšit na novou podobu šesti květinových záhonů od restaurace po ulici Polská. Pastva nejen pro oči, ale i pro hmyz a drobné živočichy bude sčítat více než 6 tisíc kusů trvalek, travin a přes 21 tisíc kusů jarních a letních cibulovin.

Čtyřletou opravu radnice završila obnova unikátních polychomovaných erbů | Foto: Blanka Martinovská

Čtyřletou opravu radnice završila obnova unikátních polychomovaných erbů

Oprava radnice trvala bez tří měsíců čtyři roky. Začala v lednu 2017, dokončena byla letos v říjnu. Kamenná stavba olomoucké radnice vznikala po požáru původní dřevěné od roku 1420, letos tato budova tedy slaví přesně 600 let. „Na tak rozsáhlou a velkorysou rekonstrukci čekala zhruba 60 let, poslední úpravy se odehrávaly v roce 1960,“ konstatoval primátor Mirek Žbánek.

Bezpečnější zastávky v Pavelkově ulici | Foto: Blanka Martinovská

Bezpečnější zastávky v Pavelkově ulici

Komfortnější a bezpečnější je prostor autobusových zastávek v Pavelkově ulici v olomoucké městské části Bělidla. Nové zálivy začnou autobusům a cestujícím sloužit počátkem listopadu.

Rekonstrukce chodníku v ul. Pottingova | Foto: archiv MMOl

Opravy v Pöttingově ulici zde na dva týdny neumožní parkování

Pohyb kolem budovy magistrátu v Hynaisově ulici v příštích dvou týdnech lehce zkomplikuje plánovaná oprava chodníků v Pöttingově ulici a části Hynaisovy. Kvůli rekonstrukci zde do 30. října nezaparkujete, ulice však zůstane průjezdná.

Dětem se vrací hřiště v Mišákově ulici | Foto: Blanka Martinovská

Dětem se vrací hřiště v Mišákově ulici

Na Nových Sadech vzniká nové hřiště pro děti. Nahradí to staré, které muselo pryč letos na jaře, protože dosloužilo.