Aktuality

Připojte se k on-line prezentaci budoucího parku na Lazcích

Veřejná on-line prezentace Parku na Dlouhé se uskuteční již zítra od 17:00 hodin přes aplikaci Teams. Připojit se můžete na odkazu http://bit.ly/park-na-dlouhe. Zástupci města vás společně s autorem studie seznámí s variantami návrhu, jak by mohl nový park u Mlýnského potoka na Lazcích vypadat.

Mezi nejlepšími stavbami roku se prosadila i rekonstrukce ulice 8. května v Olomouci | Foto: archiv

Mezi nejlepšími stavbami roku se prosadila i rekonstrukce ulice 8. května v Olomouci

Nejlepší stavby nebo rekonstrukce minulého roku soutěžily o cenu Stavba roku 2020 Olomouckého kraje. V šesti kategoriích uspěly tři stavby z Olomouce, mezi nimi také náročná rekonstrukce tramvajové trati v ulici 8. května. Ceny byly vyhlášeny v pátek 4. června za účasti hejtmana Josefa Suchánka, město Olomouc zastoupil investiční náměstek primátora Martin Major.

Pod hradbami v Bezručových sadech začala stavba bazénu pod budoucí vodopád | Foto: Blanka Martinovská

Pod hradbami v Bezručových sadech začala stavba bazénu pod budoucí vodopád

Stavba vodopádu, který bude už letos v létě novou atrakcí Bezručových sadů, začala. Na určeném místě pod hradbami a působivými skalisky připravuje Výstaviště Flora Olomouc jámu, kde bude v podzemí umístěna technologie celého zařízení a nad ní bazén se schodištěm.

Vytvoření průhledu na katedrálu sv. Václava | Vizualizace Zahrada Olomouc

Na Lazcích vznikne nový park. Město představí jeho dvě varianty

Plánování „Parku na Dlouhé“ se dostává do další fáze. Po loňském veřejném projednávání navrhl zahradní architekt Radek Pavláčka dvě varianty podoby budoucího parku, které nyní chtějí zástupci města opět představit veřejnosti. Vyslechnout záměry a vyjádřit se k nim můžete v úterý 15. června od 17 hodin při on-line prezentaci aktualizované studie.

Druhá půlka mostu brzy přijede do Olomouce. Do září dokončí nábřežní zeď | Foto: Blanka Martinovská

Druhá půlka mostu brzy přijede do Olomouce. Do září dokončí nábřežní zeď

Stavba nábřežní zdi nad náplavkou na pravém břehu řeky pokračuje, kompletně hotova bude do září. V Masarykově třídě mezitím roste montážní výsuvná dráha pro kompletaci a vysunování ocelové konstrukce druhé poloviny mostu Rejnok. Na levém břehu Moravy chybí umístit poslední čtyři z více než tisícovky pilotů. Takový je aktuální stav prací na protipovodňových opatřeních v centru Olomouce, s nímž se vedení města seznámilo při kontrolním dni na staveništi.

Tramvajová trať na Nové Sady: stavba postupuje rychle | Foto: Blanka Martinovská

Tramvajová trať na Nové Sady: stavba postupuje rychle

Od března vzniká na Nových Sadech nová část tramvajové trati. Během dubna a května se práce výrazně posunuly. Po úvodní demolici a nezbytném kácení stromů a keřů se nyní už hlavně staví a přemísťuje.

Veřejné projednání návrhu Integrované strategie ITI

Zajímá vás, jaké oblasti bude Evropská unie podporovat na území Olomoucké aglomerace? Jakým směrem se bude území aglomerace ubírat až do roku 2027? Zúčastněte se veřejného projednání návrhu Integrované strategie ITI (integrované teritoriální investice).

Konec nebezpečného přejíždění, cyklisty přes Sitku převede nová lávka

Na trase z Olomouce, Černovíra do Chomoutova a Štěpánova převede cyklisty a pěší nová lávka. Skončí tak nebezpečné riskování při překonávání původní už uzavřené lávky přes říčku Sitku, která byla v havarijním stavu.

Sezóna začíná, Poděbrady lákají na přírodě blízkou rekreaci | Foto: Michal Folta

Sezóna začíná, Poděbrady lákají na přírodě blízkou rekreaci

Přírodní koupaliště Poděbrady je olomouckým fenoménem. Nenabízí tobogány, kolotoče ani další obvyklé atrakce letních rekreací, mají charakter podstatně bližší přírodě než většina běžných letovisek. Jejich obliba mezi Olomoučany je ale trvalá a dokonce roste. Mění se i Poděbrady samotné, letos například zmizí nevzhledná torza starých toalet a převlékáren.

Během pár měsíců zmizelo z olomouckých ulic před padesát autovraků! | Foto: Michal Folta

Během pár měsíců zmizelo z olomouckých ulic před padesát autovraků!

Dlouho se ve městech nedařilo řešit problém odstavených autovraků. Snaha odstranit taková auta narážela na vágní stanovení kritérií, co lze za nepojízdný vrak považovat. Od loňského roku pomáhá městu novela zákona č. 13/1997 Sb. Usnadnila totiž definici vraku – velkou roli hraje propadlý termín technické kontroly. Díky této novince se mohlo město Olomouc za posledního zhruba půl roku zbavit více než padesáti odstavených nepojízdných aut.