Aktuality

Čechovy sady | Foto: archiv

Nové stojany pro cyklisty

Ještě před začátkem letních prázdnin jsou cyklistům v Olomouci k dispozici nové stojany na kola. Město dokončilo další etapu budování cyklostojanů.

Žižkovo náměstí: Studie Zahrada Olomouc

Kosinova ulice i Žižkovo náměstí mají šanci na změnu k lepšímu

Hned tři studie pro dvě veřejná prostranství projednávala v pondělí Rada města Olomouce. Studii firmy Zahrada Olomouc od Radka Pavlačky pro zakončení Kosinovy ulice před vstupem do Bezručových sadů rada schválila. V případě dvou variantních studií pro Žižkovo náměstí se ale v budoucnu očekává veřejná diskuse za účasti autorů z Ateliéru Sborwitz a Ateliéru Zahrada Olomouc, členů rady města, zástupců Pedagogické fakulty UP, komise pro architekturu, zástupce útvaru hlavního architekta a široké veřejnosti.

Dvorská ulice se dočká opravy, bude mít zelené ostrůvky | Foto: Google Maps

Dvorská ulice se dočká opravy, bude mít zelené ostrůvky

Kompletní oprava čeká Dvorskou ulici v olomoucké městské části Staré Hodolany. Velká rekonstrukce za 2,4 milionu korun ji zcela promění a nově ulici doplní i ostrůvky se zelení. Radní rozhodli o jejím dodatečném zařazení do kapitoly velkých oprav pro letošní rok.

Erenburgova ulice | Foto: Google Maps

Startuje velká rekonstrukce Erenburgovy ulice

V olomoucké městské části Hejčín začíná velká rekonstrukce Erenburgovy ulice. Dopravou silně zkoušená komunikace dostane po náročných opravách tichý asfalt. Stavba, která startuje v pátek 10. května, bude znamenat úplnou uzavírku a přinese změny v dopravním provozu.

Rooseveltova - Zikova, stav po realizaci

Druhá etapa stavby tramvajové trati je blízko. Začíná výběr zhotovitele stavby

Tramvají na Nové sady jezdí cestující už od konce roku 2013. Tramvaje ovšem zatím jezdí pouze na kraj nejlidnatějšího sídliště po Trnkovu ulici. Příští rok začne stavba druhé etapy, která tramvajovou linku prodlouží srdcem celého sídliště, první cestující by se po ní měli svézt o rok a půl později. Radní v pondělí schválili zahájení zadávacího řízení, ze kterého vzejde zhotovitel stavby.

Na opravy chodníků míří další miliony | Foto: Pavel Snášel

Na opravy chodníků míří další miliony

Stovky metrů nově opravených chodníků budou sloužit lidem v pěti olomouckých městských částech. Radní města posoudili žádosti komisí městských částí a rozhodli o tom, kam zamíří částka 2,7 milionu vyčleněná na obnovu chodníků a opravy komunikací.

Jantarová cyklostezka propojí Bystročice s Nedvězím | Foto: Jan Andreáš

Jantarová cyklostezka propojí Bystročice s Nedvězím. Finance zajistí Olomouc a Bystročice

Obec Bystročice a nedaleko ležící městskou část Olomouce Nedvězí má brzy propojit nová cyklostezka. Město Olomouc a obec Bystročice tuto akci společně financují i společně hledají firmu, která stezku postaví. Projekt odpovídá olomouckému cyklogenerelu. Stavba cyklostezky by mohla začít v letních měsících, termín dokončení se předpokládá do konce letošního roku.

Oprava fasády a hlavní věže začíná, kolem radnice už vyrůstá plot. Budou i sluneční hodiny | Foto: Pavel Snášel

Oprava fasády a hlavní věže začíná, kolem radnice už vyrůstá plot. Budou i sluneční hodiny

Stavební ruch bude téměř celý tento rok kulisou historické budovy olomoucké radnice. Poté, kdy byla v minulých dvou letech rekonstruována střešní konstrukce, krytina a menší věžičky, čekají letos obdobně důkladné opravy i fasádu včetně všech kamenných, klempířských, truhlářských a kovářských prvků, a také hlavní radniční věž. Část specializovaných řemeslnických prací uvidí lidé přímo na náměstí.

Olomouc chce dostat své velké projekty do Národního investičního plánu | Foto: Hana Uram

Olomouc chce dostat své velké projekty do Národního investičního plánu

O projektech, které mohou posunout Olomouc výrazně dopředu, a zejména o jejich podpoře ze strany státu i Evropské unie jednal s ministryní pro místní rozvoj Klárou Dostálovou primátor Mirek Žbánek. „Zajímalo nás, s jakými prioritami půjde ministerstvo do jednání s evropskou komisí ve věci nového plánovacího období a chtěli jsme také zdůraznit náš zájem na zapojení olomouckých projektů do Národního investičního plánu 2030,“ vysvětlil hlavní motivy cesty do Prahy primátor Žbánek.

Město opraví výhybky, mosty i chodníky | Foto: Pavel Snášel

Město opraví výhybky, mosty i chodníky

Padesát milionů korun vyčlenilo zastupitelstvo pro letošní rok na opravy komunikací v Olomouci. Z toho je 30 milionů určeno na údržbu a opravy realizované prostřednictvím Technických služeb a 20 milionů na „velké opravy“ zadané odborem dopravy a územního rozvoje.